Om Ringsted Dun
Dansk kvalitet. Siden 1947
Siden 1947 har Ringsted Dun skabt rammerne for en god nats søvn. Alle vores dyner og hovedpuder bliver lavet i Danmark, dengang som nu, og vi bruger kun helt rene, nye og europæiske dun af højeste kvalitet. Det giver den bedste kvalitet og komfort, ligesom alle vores produkter naturligvis er både allergivenlige og frie for skadelig kemi.
Historien om Ringsted Dun begynder i den lille by Ringsted. Det var her, Ringsted Fjerfabrik blev grundlagt i 1947 som et datterselskab af Ringsted Andels-Fjerkræslagteri (1932-1980). Formålet med fjerfabrikken var dengang at aftage dun og fjer fra byens fjerkræslagteri for at producere dyner og hovedpuder, og den bæredygtig tankegang er den dag i dag stadig en bærende del af Ringsted Dun.
Mere end 75 år er gået, og i dag er Ringsted Dun kendt for at fremstille dyner og puder af højeste kvalitet. Vi nærer den dybeste respekt for vores håndværk og traditioner, og udvikler og forfiner vores produkter under hensyntagen til både dyr og mennesker.
Ved du hvilken dyne,
der passer dig bedst?
Made in Denmark
Ved at købe produkter fra Ringsted Dun, der er ’Made in Denmark’, sikrer du dig ikke bare et kvalitetsprodukt. Du er også med til at bevare og udvikle danske arbejdspladser, samt sikre ordentlige forhold omkring dyrevelfærd, menneskerettigheder og arbejdsforhold.
Hos Ringsted Dun tager vi også vores aftryk på kloden alvorligt med en mere bæredygtig produktion, og som forbruger er du også med til at tage ansvar for miljøet og CO2 belastningen ved at købe lokalt med kortere transporttid fra fabrik til forbruger.
Dansk produktion. Siden 1947
1947
Fjerfabrikken vokser hurtigt, og er snart den næststørste i branchen til at producere dyner og puder i Danmark.
1957
1970
1971
Ringsted Fjerfabrik bliver dermed også en del af det danske Danpo.
1980
2003
Ringsted Dun bliver en del af koncernens førende brands på markedet.
2019
2022
Vi kvalitetstjekker alle dun
Dansk design & produktion